our logo

FACE to FACE THERAPIA
Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik Terapileri Merkezi

Feature image

CİNSEL TERAPİ

Cinsel yaşamlarında sıkıntılar yaşayan çiftler, cinsel terapiden faydalanabilirler. Bu sıkıntılar partnerlerden sadece biri tarafından hissedilse bile, ilişkinin tamamıyla bağlantılıdır ve bunlardan bir tarafı sorumlu tutmak doğru olmaz. Bu nedenle, cinsel terapi seanslarına genellikle çiftlerin beraber katılmasını tercih ediyoruz.

Cinsel terapinin ilk adımı, yaşadığınız cinsel sıkıntılar hakkında konuşma konusunda rahat hissetmenizi sağlamaktır. Daha sonra, terapistinizle birlikte, bu sıkıntıların altında yatan sebepleri araştırmaya başlayabilir ve hep birlikte bir çözüm yolu arayabilirsiniz. Cinsel sorunların sık sık duygusal sıkıntılarla ilişkisi vardır. Partnerinize duyduğunuz yakınlığın azalması, ilişkinizde ortaya çıkan iletişim problemleri ya da taraflardan birinin aşırı stres altında hissetmesi ilişkinizdeki cinsel sorunların altında yatan gizli nedenlerden olabilir.

İlişkinizi etkileyen tüm bu faktörler, cinsel yaşamınız üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Cinsel terapinin amacı, bu faktörleri ve onların sebeplerini açığa çıkararak ilişkiyi olumsuz etkilemelerinin önüne geçmektir. Bu nedenle cinsel terapi süresince sizi kendiniz, birbiriniz ve ilişkiniz hakkında sık sık konuşmaya teşvik ederek ilişkiyle ilgili konuları açığa çıkarmayı hedefliyoruz.

Terapistiniz zaman zaman, yaşadığınız sıkıntıya bağlı olarak size birlikte yapacağınız ödevler/egzersizler verebilir. Bu ödevler ve egzersizler sayesinde denemeler yapmanızı, birbirinize destek vermenizi ve yaşadığınız deneyimler yoluyla partnerinizle birlikte bir şeyler öğrenmenizi hedefliyoruz. Cinsel terapiye gelen pek çok çiftimiz, bu konuda olumlu geri dönüşler sağlayarak verdiğimiz ödevlerin birbirlerine çok yakın hissetmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. Böylelikle partnerlerin cinsel konularda sahip oldukları kaygı seviyelerinde gözle görülür bir düşüş meydana geliyor ve sonuç olarak cinsel sorunlar azalmaya başlıyor.

Cinsel Terapiye İhtiyacım Var mı? Cinsel Terapi Ne Kadar Sürer?
Cinsel yaşamınızda devam eden bir sorun varsa ve bu sorun, taraflardan birini ya da her ikisini birden rahatsız ediyorsa, size cinsel terapi öneriyoruz. Yoğun ve etkili çalışmalar sonucu altı seans içinde fark edilir değişimler yaşanması mümkün. İlişkilerinde cinsel sıkıntıları da etkileyen daha farklı sorunlar ve daha uzun süre çalışılması gereken konular olan çiftlere ise, daha uzun süreli bir çalışma öneriyoruz.

Cinsel yaşamı etkileyen bazı sıkıntılar fizyoloji temelli olabileceği için, çiftlerin öncelikle bir tıp doktoru ile görüşmelerini önerebiliyoruz.

Cinsel terapi hangi konularda yardımcı olabilir?
Cinsel terapi aşağıdaki konular başta olmak üzere pek çok sorun üzerinde etkili olabilir:
•Travma veya istismar sonrası yaşanan cinsel problemler
•Erken/geç boşalma
•Cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinismus
•Cinselliğe dair utangaçlık, cinsel ilişki sırasında rahat hissedememe
•Orgazma ulaşmaya dair sorunlar
•Performans kaygısı
•Farklı cinsel arzular nedeniyle çıkan çatışmalar
•Doğumdan sonra yaşanan cinsel güven kaybı
•Arzu kaybı

Cinsel terapi hakkında daha ayrıntılı şekilde bilgi almak veya terapistinizle randevu oluşturmak için bize buralardan ulaşabilirsiniz:

Telefon Numaralarımız:
0212 325 75 35
0532 153 43 69

E-posta için burayı tıklayınız.


Cinsel Terapi, Grup Terapisi. group-therapy-he

GRUP TERAPİSİ

Grup terapisinde, duygusal ve psikolojik zorluklarla mücadele eden kişiler bir araya gelerek sorunları üzerinde konuşur ve çözümler arar.

Grup terapisini özel kılan, öğrenmenin ve farkındalığın tecrübe yoluyla gerçekleşmesidir. Başkalarıyla etkileşim kurma şekli ve bu etkileşim sırasında ortaya çıkan duygular, içgörü oluşturma konusunda çok etkili olabilir. Kişilerin kendi zihinsel süreçlerine dair oluşan bu içgörü, yaşanan sıkıntıları daha da besleyen düşünce ve davranış kalıplarının farkında olmayı sağlar.

Grup terapisinde seansları terapist yürütür. Grup terapisti bir yandan grubun üyeleri arasındaki konuşmaları yönlendirirken diğer yandan
seans sırasında konuşulanlar üzerine yorumlarını iletir.

Grup terapilerinde, gruptaki diğer üyelerden geribildirim ve tavsiye alabilir, sizinle benzer zorluklar yaşayan kişilerden destek görebilir ve yalnız olmadığınızı hissedebilirsiniz. Bazı seanslarda ise problemlerinizi çözmenize, grup içerisinde güven inşa edilmesine ve yeni beceriler kazanmanıza yarayacak grup etkinlikleri yapabilirsiniz.

Bir terapi grubu genellikle 6 ila 12 kişiden meydana gelir. Bazı katılımcılar sürecin başlangıcında daha çok dinleyen ve gözlemleyen konumunda olabilir. Bu durum çok doğaldır; grup terapisinde herkes kendi öznel deneyimini yaşar, katılımcılar arası herhangi bir rekabet söz konusu değildir.

Grup terapisi hangi konularda yardımcı olabilir?
Grup terapisi, hedefleri açısından bireysel terapiden çok da farklı değildir. Aşağıdakiler başta olmak üzere her türlü sorun için grup terapisinden faydalanabilirsiniz:
*Depresyon
*Korku ve anksiyete (kaygı)
*Özgüven problemleri
*Travma sonrası tedavi
*Stres, İş hayatıyla ilgili sıkıntılar
*Hayata dair tatminsizlik
*İlişki problemleri
*Aile problemleri
*Yalnızlık ve dışlanmışlık hissi

Grup terapisi bunlara ek olarak; ailenizle, toplumla ve diğer insanlarla olan ilişkileriniz konularında da yardımcı olabilir.

Grup terapisi sizin için doğru seçenek mi?
Grup terapisi, terapi almak isteyen, aynı zamanda duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşarak rahatlayacağını düşünen kişiler için idealdir. Bazı kişiler iç dünyalarını keşfetmek ve bir grubun parçası olduklarını hissetmek için grup terapisine katılır. Duygu ve düşüncelerimizle baş başa kalıp yalnız hissettiğimizde grup terapisi yalnız olmadığımızı hatırlatma açısından çok yararlı olur.

Destek gruplarında neler olur?
Destek gruplarında, ortak bir sıkıntı yaşayan kişiler bir araya gelerek bu konudaki deneyimlerini tartışırlar ve sorunla baş etme stratejilerini grup üyeleriyle paylaşırlar. Grup terapisine katılan kişiler, fiziksel bir rahatsızlık ya da yeni bir ülkeye uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşama gibi çok çeşitli sebeplerden bir araya gelebilirler.

Bir destek grubuna katılmak için birçok sebep olabilir. Bunlardan biri, sizinle aynı problemi yaşayan başka kişilerin de var olduğunu ve yalnız olmadığınızı bilmenin getirdiği rahatlama hissidir. Buna ek olarak, duygular hakkında özgürce konuşabilmek ve olumsuz duyguları rahatça ifade edebilmek de kişileri hafifleten unsurlardır. Grup terapisti grup içi konuşmaları yönettiği gibi, gerektiğinde bireysel destek sağlayabilir ya da kişiye en uygun terapi çalışması için onu yönlendirebilir.

Daha ayrıntılı bilgi veya randevu almak için ve her türlü sorularınız için bize buralardan ulaşabilirsiniz:

Telefon Numaralarımız:
0212 325 75 35
0532 153 43 69

E-posta için burayı tıklayınız.


click
©2023 Melike Kayhan is powered by WebHealer
Cookies are set by this site. To decline them or find out more visit our cookie page