our logo

FACE to FACE THERAPIA
Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik Terapileri Merkezi

Feature image

CİNSEL TERAPİ

Cinsel yaşamlarında sıkıntılar yaşayan çiftler, cinsel terapiden faydalanabilirler. Bu sıkıntılar partnerlerden sadece biri tarafından hissedilse bile, ilişkinin tamamıyla bağlantılıdır ve bunlardan bir tarafı sorumlu tutmak doğru olmaz. Bu nedenle, cinsel terapi seanslarına genellikle çiftlerin beraber katılmasını tercih ediyoruz.

Cinsel terapinin ilk adımı, yaşadığınız cinsel sıkıntılar hakkında konuşma konusunda rahat hissetmenizi sağlamaktır. Daha sonra, terapistinizle birlikte, bu sıkıntıların altında yatan sebepleri araştırmaya başlayabilir ve hep birlikte bir çözüm yolu arayabilirsiniz. Cinsel sorunların sık sık duygusal sıkıntılarla ilişkisi vardır. Partnerinize duyduğunuz yakınlığın azalması, ilişkinizde ortaya çıkan iletişim problemleri ya da taraflardan birinin aşırı stres altında hissetmesi ilişkinizdeki cinsel sorunların altında yatan gizli nedenlerden olabilir.

İlişkinizi etkileyen tüm bu faktörler, cinsel yaşamınız üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Cinsel terapinin amacı, bu faktörleri ve onların sebeplerini açığa çıkararak ilişkiyi olumsuz etkilemelerinin önüne geçmektir. Bu nedenle cinsel terapi süresince sizi kendiniz, birbiriniz ve ilişkiniz hakkında sık sık konuşmaya teşvik ederek ilişkiyle ilgili konuları açığa çıkarmayı hedefliyoruz.

Terapistiniz zaman zaman, yaşadığınız sıkıntıya bağlı olarak size birlikte yapacağınız ödevler/egzersizler verebilir. Bu ödevler ve egzersizler sayesinde denemeler yapmanızı, birbirinize destek vermenizi ve yaşadığınız deneyimler yoluyla partnerinizle birlikte bir şeyler öğrenmenizi hedefliyoruz. Cinsel terapiye gelen pek çok çiftimiz, bu konuda olumlu geri dönüşler sağlayarak verdiğimiz ödevlerin birbirlerine çok yakın hissetmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. Böylelikle partnerlerin cinsel konularda sahip oldukları kaygı seviyelerinde gözle görülür bir düşüş meydana geliyor ve sonuç olarak cinsel sorunlar azalmaya başlıyor.

Cinsel Terapiye İhtiyacım Var mı? Cinsel Terapi Ne Kadar Sürer?
Cinsel yaşamınızda devam eden bir sorun varsa ve bu sorun, taraflardan birini ya da her ikisini birden rahatsız ediyorsa, size cinsel terapi öneriyoruz. Yoğun ve etkili çalışmalar sonucu altı seans içinde fark edilir değişimler yaşanması mümkün. İlişkilerinde cinsel sıkıntıları da etkileyen daha farklı sorunlar ve daha uzun süre çalışılması gereken konular olan çiftlere ise, daha uzun süreli bir çalışma öneriyoruz.

Cinsel yaşamı etkileyen bazı sıkıntılar fizyoloji temelli olabileceği için, çiftlerin öncelikle bir tıp doktoru ile görüşmelerini önerebiliyoruz.

Cinsel terapi hangi konularda yardımcı olabilir?
Cinsel terapi aşağıdaki konular başta olmak üzere pek çok sorun üzerinde etkili olabilir:
•Travma veya istismar sonrası yaşanan cinsel problemler
•Erken/geç boşalma
•Cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinismus
•Cinselliğe dair utangaçlık, cinsel ilişki sırasında rahat hissedememe
•Orgazma ulaşmaya dair sorunlar
•Performans kaygı
•Farklı cinsel arzular nedeniyle çıkan çatışmalar
•Doğumdan sonra yaşanan cinsel güven kaybı
•Arzu kaybı

Cinsel terapi hakkında daha ayrıntılı şekilde bilgi almak veya terapistinizle randevu oluşturmak için bize buralardan ulaşabilirsiniz:

Telefon Numaralarımız:
0212 325 75 35
0532 153 43 69

E-posta için burayı tıklayınız.


click
©2018 Melike Kayhan is powered by WebHealer
Cookies are set by this site. To decline them or find out more visit our cookie page