our logo

FACE to FACE THERAPIA
Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik Terapileri Merkezi

Feature image

GRUP TERAPİSİ

Grup terapisinde, duygusal ve psikolojik zorluklarla mücadele eden kişiler bir araya gelerek sorunları üzerinde konuşur ve çözümler arar.

Grup terapisini özel kılan, öğrenmenin ve farkındalığın tecrübe yoluyla gerçekleşmesidir. Başkalarıyla etkileşim kurma şekli ve bu etkileşim sırasında ortaya çıkan duygular, içgörü oluşturma konusunda çok etkili olabilir. Kişilerin kendi zihinsel süreçlerine dair oluşan bu içgörü, yaşanan sıkıntıları daha da besleyen düşünce ve davranış kalıplarının farkında olmayı sağlar.

Grup terapisinde seansları terapist yürütür. Grup terapisti bir yandan grubun üyeleri arasındaki konuşmaları yönlendirirken diğer yandan
seans sırasında konuşulanlar üzerine yorumlarını iletir.

Grup terapilerinde, gruptaki diğer üyelerden geribildirim ve tavsiye alabilir, sizinle benzer zorluklar yaşayan kişilerden destek görebilir ve yalnız olmadığınızı hissedebilirsiniz. Bazı seanslarda ise problemlerinizi çözmenize, grup içerisinde güven inşa edilmesine ve yeni beceriler kazanmanıza yarayacak grup etkinlikleri yapabilirsiniz.

Bir terapi grubu genellikle 6 ila 12 kişiden meydana gelir. Bazı katılımcılar sürecin başlangıcında daha çok dinleyen ve gözlemleyen konumunda olabilir. Bu durum çok doğaldır; grup terapisinde herkes kendi öznel deneyimini yaşar, katılımcılar arası herhangi bir rekabet söz konusu değildir.

Grup terapisi hangi konularda yardımcı olabilir?
Grup terapisi, hedefleri açısından bireysel terapiden çok da farklı değildir. Aşağıdakiler başta olmak üzere her türlü sorun için grup terapisinden faydalanabilirsiniz:
*Depresyon
*Korku ve anksiyete (kaygı)
*Özgüven problemleri
*Travma sonrası tedavi
*Stres, İş hayatıyla ilgili sıkıntılar
*Hayata dair tatminsizlik
*İlişki problemleri
*Aile problemleri
*Yalnızlık ve dışlanmışlık hissi

Grup terapisi bunlara ek olarak; ailenizle, toplumla ve diğer insanlarla olan ilişkileriniz konularında da yardımcı olabilir.

Grup terapisi sizin için doğru seçenek mi?
Grup terapisi, terapi almak isteyen, aynı zamanda duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşarak rahatlayacağını düşünen kişiler için idealdir. Bazı kişiler iç dünyalarını keşfetmek ve bir grubun parçası olduklarını hissetmek için grup terapisine katılır. Duygu ve düşüncelerimizle baş başa kalıp yalnız hissettiğimizde grup terapisi yalnız olmadığımızı hatırlatma açısından çok yararlı olur.

Destek gruplarında neler olur?
Destek gruplarında, ortak bir sıkıntı yaşayan kişiler bir araya gelerek bu konudaki deneyimlerini tartışırlar ve sorunla baş etme stratejilerini grup üyeleriyle paylaşırlar. Grup terapisine katılan kişiler, fiziksel bir rahatsızlık ya da yeni bir ülkeye uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşama gibi çok çeşitli sebeplerden bir araya gelebilirler.

Bir destek grubuna katılmak için birçok sebep olabilir. Bunlardan biri, sizinle aynı problemi yaşayan başka kişilerin de var olduğunu ve yalnız olmadığınızı bilmenin getirdiği rahatlama hissidir. Buna ek olarak, duygular hakkında özgürce konuşabilmek ve olumsuz duyguları rahatça ifade edebilmek de kişileri hafifleten unsurlardır. Grup terapisti grup içi konuşmaları yönettiği gibi, gerektiğinde bireysel destek sağlayabilir ya da kişiye en uygun terapi çalışması için onu yönlendirebilir.

Daha ayrıntılı bilgi veya randevu almak için ve her türlü sorularınız için bize buralardan ulaşabilirsiniz:

Telefon Numaralarımız:
0212 325 75 35
0532 153 43 69

E-posta için burayı tıklayınız.


click
©2018 Melike Kayhan is powered by WebHealer
Cookies are set by this site. To decline them or find out more visit our cookie page