our logo

FACE to FACE THERAPIA
Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik Terapileri Merkezi

Feature image

ÇOCUK, ERGEN VE AİLE İLE İLGİLİ SORUNLAR

Çocuklar ve ergenler nasıl psikolojik ve duygusal sıkıntılar yaşarlar?
Çocuklar ve ergenler; korku, öfke, neşe, üzüntü gibi çeşitli duyguları deneyimleme konusunda yetişkinlerden çok da farklı değillerdir. Bu duygular zaman zaman çok yoğun ya da zorlayıcı olabilir. Çocukların ve gençlerin bu konudaki farkı, fiziksel ve duygusal gelişimlerinin devam ediyor olmasıdır. Büyümenin ve gelişimin çok önemli bir parçası, bu duyguları fark etmek ve düzenlemeyi öğrenmektir.

Bu süreç aile ya da çocuk için her zaman kolay olmayabilir. Pek çok çocuk, kendi duygularını henüz tam olarak anlayamadığı ve ifade edemediği için engellenmişlik, anlaşılamama, gerginlik gibi hisler yaşayabilirler. Bu hisler çocukta öfke nöbetleri, ağlama krizleri ve saldırgan davranışlar; ya da yatak ıslatma ve uykusuzluk gibi durumlar aracılığıyla kendini gösterebilir.

Ergenlik dönemi, gençlerin fiziksel ve duygusal olarak değişimlerle karşılaştığı, zorlayıcı olabilen bir dönemdir. Bu dönemde farklı duygular ortaya çıkabilir, duygular daha yoğun bir şekilde deneyimlenebilir.

Çocuğumun desteğe ihtiyacı var mı?
Değişen hisler ve ortaya çıkan çeşitli davranışlar gelişimin bir parçasıdır. Çoğu zaman ailenin sevgisi ve desteği başlı başına oldukça faydalı olur. Fakat bazı durumlarda, yaşanan sıkıntılar çocukların/gençlerin kendi hayatlarını ve ailelerini fazlaca etkileyecek şekilde yoğunlaşabilir ve zorluklar yaratabilir.

Çocuğunuz devam eden veya tekrarlayan sıkıntılar yaşıyorsa ve buna bir çözüm bulamadığınızı hissediyorsanız, sorun üzerinde konuşup doğru yardımı almak için bize başvurabilirsiniz.

Çocuk ve gençlere hangi konularda destek olabiliriz?
Çocuklarda ve gençlerde en sık rastladığımız ve destek sağladığımız konular şunlardır:
• şiddetli öfke, ağlama krizleri, saldırganlık
• eşyalara zarar verme
• okul ile ilgili korkular
kaygı, gerginlik
• yalnız uyuma korkusu, uyku vaktinden kaçma
• ayrılma kaygısı
• uyku problemleri
• yas ve kayıp sonrası yaşanan zorluklar
• madde kullanımı/bağımlılığı
• sınav kaygısı, okul başarısızlığı
depresyon

Bu konularda nasıl destek sağlıyoruz?
Çocuk ve ergen terapisi konusunda uzman olan bir terapistle çalışmak, çocuk ve gençlerin yaşadığı sıkıntılar için en iyi çözümlerden biridir. Bu terapi sürecinde çocukların ve gençlerin yaşadıkları zorluklar anlaşılarak, gerektiğinde aile görüşmeleriyle birlikte bu sıkıntıların aşılması hedeflenmektedir. Ayrıca bu süreçte ebeveynler, çocuklarıyla iletişim kurmanın ve zorluklarla baş etmenin yeni yollarını öğrenebilirler. Bütün ailenin içinde bulunduğu sıkıntılı durumlar için ise aile terapisini öneriyoruz.

Daha ayrıntılı bilgi veya randevu almak için ve her türlü sorularınız için bize buralardan ulaşabilirsiniz:

Telefon Numaralarımız:
0212 325 75 35
0532 153 43 69

E-posta için burayı tıklayınız.


click
©2023 Melike Kayhan is powered by WebHealer
Cookies are set by this site. To decline them or find out more visit our cookie page