our logo

FACE to FACE THERAPIA
Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik Terapileri Merkezi

KAYGI (ANKSİYETE)

Anksiyete Nedir?
Anksiyete (kaygı), hemen herkesin hayatında belli zamanlarda tecrübe ettiği bir duygudur. Günlük hayattaki bazı durumlar karşısında kaygı hissetmek oldukça normaldir. Kişiyi çok rahatsız etmeyecek düzeyde, yerinde bir kaygı, bizi motive etme konusunda faydalı olabilir. Fakat yüksek düzeyde, sık ve yoğun hissedilen kaygılar kişilerin hayatını olumsuz etkileyebilir, onlar için yorucu ve korkutucu olabilir. Böyle durumlarda kaygı ve onun getirdiği korku günlük hayatı etkileyecek düzeye gelebilir ve bununla mücadele etmek imkânsız gibi görünebilir.

Yoğun kaygı tek başına bunaltıcı olabileceği gibi, zaman zaman depresyon ya da yoğun korku gibi farklı zorlayıcı durumlar da ona eşlik edebilir. Kaygının çok yoğunlaştığı durumlarda panik atakları ve fobiler ortaya çıkabilir. Fakat bu zorluklar ve sıkıntıları azaltmak psikoterapi ile mümkündür.

Kaygı çok çeşitli şekillerde kendini gösterebilir ve çeşitli belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin en yaygın olanları şunlardır:
•Farklı konularda sürekli endişe duymak
•Yorgunluk, bedensel ağrılar
•Gerginlik, öfke
•Nefes darlığı, kalp çarpıntısı
•Olumsuz durumlar hakkında sürekli düşünmek
•Odaklanmada zorluk
•Panik ve korku hisleri
•Kontrolü kaybetme korkusu
•Uyku düzeninde bozukluk

Kaygı nasıl tedavi edilir?
Kişinin kendisi ve hayatıyla ilgili olumsuz düşüncelerin içinde sıkışıp kaldığı durumlar yoğun kaygı yaratabilir. Bireysel terapi, bu kaygıların ardında yatan sebepleri bulmak ve bu sebeplerin olumsuz etkilerinin yüklerini hafifletmek için oldukça faydalıdır. Terapide kullanılan farklı yöntem ve tekniklerle, sizi zorlayan belirtileri azaltmayı ve kaygının bunaltıcı etkisinden çıkmanıza yardımcı olmayı hedefliyoruz. Her birey ve her zihinsel yapı birbirinden farklı olduğu için, size en uygun olan terapi yönelimini ve yöntemini bularak size en verimli şekilde destek olmayı amaçlıyoruz.

Daha ayrıntılı bilgi veya randevu almak için ve her türlü sorularınız için bize buralardan ulaşabilirsiniz:

Telefon Numaralarımız:
0212 325 75 35
0532 153 43 69

E-posta için burayı tıklayınız.


click
©2023 Melike Kayhan is powered by WebHealer
Cookies are set by this site. To decline them or find out more visit our cookie page